קרל שווזיג
(1955-1898)


יצירות אמנותביוגרפיה

קרל שווזיג נולד בשנת 1858 בגלזנקירשן (Gelsenkirchen) שבגרמניה, והוא אחד האמנים הלא-יהודיים הכלולים באוסף זה. הוא למד באקדמיה לאמנויות בדיסלדורף ונימנה עם קבוצות האמנים האוונגרדיות "צעירי חבל הריין" (Junge Rheinland)  ו"איי" (Ey). שווזיג היה מקורב מאוד לאמן היהודי גרט וולהיים, שהיה דמות דומיננטית בחוגי האמנים המקורבים לשמאל. עם עליית הנאצים לשלטון נכלא שווזיג בבית סוהר ל-17 חודשים. לאחר שחרורו, בשנת 1935, ברח לבלגיה וקיבל מקלט מדיני. לפרנסתו התקיים מהופעות בקברט פוליטי של מהגרים גרמנים שהוקיעו את המשטר בארצם, ממכירה מועטת של יצירותיו ובעיקר מעזרת ידידים. בתקופה זו יצר רישומי קריקטורות המתארים את ראשי הממסד הנציונל-סוציאליסטי כמו גם כרזות הקוראות לסייע ללוחמי מלחמת האזרחים בספרד.

עם פלישת גרמניה לבלגיה, במאי 1940, הועבר שווזיג למחנה סן-סיפריאן שבדרום צרפת. היה זה הראשון מבין ארבעה מחנות בהם עשה מרבית תקופת המלחמה. באוקטובר 1940, לאחר שיטפון שהרס את מבני המחנה, הועבר לגורס, ושהה שם עד פברואר 1941 ; משם הועבר לנואה, שם שהה עד מרץ 1943. אז הועבר, ב-6 במרץ 1943, לנקסון, ושוכן במגורי ה"פוליטיים", שהיו מבודדים משאר צריפי המחנה ומכותרים בגדר תיל כפולה ומכופלת. האסירים שהובאו לשם ממחנות אחרים היו מיועדים להישלח בחזרה לגרמניה. ב-1 ביוני 1943 הועבר לבית הכלא בפאריס, פורט רומנוויל (Fort Romainville) , בו היה אסור עד ל-15 ביולי 1943. משם הועבר לבית כלא בדיסלדורף, ונותר במאסר עד לכניסת כוחות "בעלות הברית" בשנת 1945

לאחר שחרורו חי בדיסלדורף, והמשיך ליצור יצירות מלאות ביקורת על המשטר, שלדעתו לא היה שונה מזה שלפני המלחמה. יצירות אחרות הוקדשו לחיים במחנות, ונשענו על רישומים שעשה בזמן אמת, כמו סדרת "הלא נחוצים" (Les Inutiles), 1949-1948, המתארת את האסירים הנכים, רובם לוחמי מלחמת האזרחים בספרד, שהיו כלואים במחנה נואה. בשנת 1946 נישא להנלורה מילר ונולדו להם שתי בנות. שווזיג נפטר בדיסלדורף ביום הולדתו ה-57 ב6 יוני .1955

שווזיג, שסבל ממחלה שעיכבה את גדילתו ( גובהו היה כמטר וחצי ), הצליח לשרוד בתנאים הקשים של בתי הכלא והמחנות השונים, כשאחת משאיפותיו היא לתעד את זוועות המשטרים השונים. בכל המחנות בהם נכלא הירבה להנציח ברישומים, חלקם בעלי אופי קריקטורלי וביקורתי, את הווי המחנה ואת דמויות הכלואים. בצד רישומים אלו יצר האמן אקוורלים מעודנים ורגישים של תיאורי נוף. הקורפוס העשיר של יצירותיו מהמחנות השונים מאפשר לשחזר רצף של אירועים, כמו הסערה שהרסה את מחנה סן-סיפריאן באוקטובר 1940 או הדיוקנאות, מהם עולה תמונה נאמנה של בעליהם (לעיתים הם מכילים מידע שנוסף לאחר מועד ביצוע היצירה ). כמו כן צייר שווזיג עשרות תיאורי נוף והווי המעידים על החיים במחנות משטר וישי.

בשנות החמישים ביקר שווזיג עם משפחתו ב"בית לוחמי הגטאות", ולאחר מותו תרמה אלמנתו אוסף נכבד מיצירותיו מתקופת המלחמה לאוסף האמנות של הבית.


מקורות:

Karl Schwesig: Leben und Werk. Galerie Remmert und Barth, Düsseldorf, Frölich & Kaufmann, Berlin, 1984.

Miriam Novitch. Spiritual Resistance – 120 Drawings from Concentration Camps and Ghettos 1940-1945. The Commune of Milan, Milan, 1979.


 

דיפדוף בתוכן האתר
לפי אמן
לפי מקום

חיפוש בתוכן האתר
חיפוש פשוט
חיפוש מתקדם

יצירות קשורות
של האמן הזה